31/03/2016

Mohutné valy kdysi mocných keltských oppid, mohyly zarostlé borovicovými lesy, ruiny prastarých hradů tyčící se nad krajinou...Také se rádi procházíte po takových místech? Touláte se kouzelnou českou krajinou, nasáváte genius loci a představujete si, jak asi vypadala před dávnými staletími a tisíciletími?

V České republice je totiž obrovské množství lokalit, které nesou stopy lidské činnosti až z pravěku či středověku. A nejsou to jen již...

29/03/2016

Když už se člověk jednou rozhodne pro studium archeologie, je jasné, že ho baví poznávání pravěku a středověku. Ovšem poznávat život před tisíciletími prostřednictvím terénních výzkumů a studia literatury není dost dobře možné, pokud si archeolog takový život v pravěku nedokáže ani představit. A proto jsme se rozhodli, že studentům archeologie dáme možnost zažít pravěk na vlastní kůži.

Ve spolupráci s občanským sdružením Bacrie, které spr...

 

Pojem interdisciplinarita se dnes stal takovým magickým slůvkem současné vědy po celém světě, a tak je jasné, že i archeologie musí být interdisciplinární. K objevování minulosti totiž potřebuje znalosti a dovednosti nejen humanitní, ale také přírodovědné. A na poli přírodovědných oborů je jí velkým pomocníkem geologie. Obě vědy se tedy pěkně prolnuly a vytvořily odvětví zvané geoarcheologie.

Geoarcheologie je multidisciplinárním přírodo...

01/03/2016

Následující řádky a otázky z nich plynoucí vznikly z úvah nad událostmi poslední doby. Žijeme ve 21. století ve střední Evropě. Moderní doba, daleko od „středověkých“ praktik a hysterického chování běsnících davů, chtělo by se říci. Jsme přeci racionálně smýšlející a vyspělá civilizace. Některé vzorce chování považujeme za přežité a tváříme se, že již nejsou součástí naší kultury. A ouha, ony mezi námi ale pořád číhají a čas od času, vyv...

Please reload

Hledejte, co Vás zajímá dle  klíčových slov!
Archiv článků
Please reload

Ústav archeologické památkové péče středních Čech

Více zajímavostí a článků z naší dílny najdete na