top of page
Archeokvíz

Potrapte si mozkové závity s archeologií a objevujte sami krásu a vyspělost světa našich prapředků!

Co to je za objekt?

Chystáme pro vás článek z terénu a narazili jsme na tuhle fotku. Tak schválně, poznáte, co jsme to při výzkumu museli ukrýt a proč?

Poznáte předmět?

Připravujeme další várku archeologických nálezů na umělecké focení. Poznáte tento předmět, který se právě chystá na cestu do ateliéru? Napovíme, že jeho současná podoba vychází z tohoto nejstaršího modelu. 

Recyklace v minulosti

Máte pocit, že recyklace je výdobytek moderní doby? Tak to jste na omylu! Lidé se svými věcmi v minulosti zacházeli mnohem úsporněji, než my, a dokázali zužitkovat i předměty nenávratně rozbité. Třeba jako tenhle artefakt - dokulata vybroušený střep keramické nádoby s provrtaným otvorem uprostřed. Byl objeven v rámci záchranného výzkumu v Dřevčicích ve středních Čechách a předběžně je datován do středověku. Není to ovšem ojedinělý nález svého druhu, taková pěkná "střepová" kolečka používali lidé už od pravěku. Jestlipak víte k čemu? A co jimi nahrazovali?

Co dělá dívka z pravěku?

Zručná pravěká žena, nebo naše kolegyně Anežka, která nám zprostředkovává vaše oznámení o stavební činnosti? Obojí je správně! Během letní Kupecké osady Krumbenowe se proměnila v dívku z minulosti a předváděla vám jednu z praktických textilních technik, která na mnoha místech planety přežila dodnes. Poznáte, které období a jakou techniku Anežka předvádí?

Jak stará je nádoba?

Dokumentace aneb pravěk v záři reflektorů. Poznáte, z jaké doby, případně kultury, pochází tato keramická modelka? 

Proč se pravěké srpy leskly?

Při zpracování archeologického materiálu občas narážíme na fascinující drobnosti, o které se s vámi rádi dělíme. Dnes u toho ale trochu potrápíme vaše mozkové závity. Na fotce vidíte nález kamenné čepelky z mladší doby kamenné z Dolních Břežan, která byla původně součástí srpu. Jak vidíte, čepelka se ale výrazně leskne! Přijdete na to, čím tento lesk vznikl? Napovíme - my jsme to nebyli.

Please reload

bottom of page