top of page

Podívejte se, jak živá dokáže být archeologie!

Stačí kliknout na galerii a můžete se ponořit do jejích tajů a krás.
Barvy pravěku: pusťte si je domů!

Lidé po celý pravěk milovali barvy, stejně jako my dnes. K jejich získání dokázali využít celou řadu barvířských rostlin, které my už často ani neznáme. Ponořte se s námi nyní do tohoto světa barvířské alchymie, poznávat kouzlo barevné palety rostlin totiž můžete i doma!

Přinášíme vám přehledný fotonávod, který vám ukáže, jak takové barvení rostlinami vlastně probíhá. Na příkladu mořeny barvířské a vlny si v něm ukážeme, jak postupovat při domácím barvení přírodních materiálů. Zkusit to však můžete například i s bavlněným tričkem nebo lněnými kalhotami! V galerii najdete také poster, který vám toho o barvách pravěku prozradí mnohem více!

Jak skončila archeologizace zámku Nižbor

Dnes krásný a elegantní zámek, ve kterém sídlí Informační centrum keltské kultury pod ÚAPPSČ, ještě před dvaceti lety naháněl hrůzu. Ve 20. st. se v jeho vlastnictví vystřídal stát, Státní lesy, MNV Nižbor, OPBH Beroun a státní podnik PRIS Praha. Ten byl v roce 1991 zrušen a v roce 1993 se tak zámek dostal do konkurzu. 

V roce 1997 ho v zuboženém stavu koupila obec Nižbor a v rámci svých finančních možností s podporou MK ČR započala opravy. V roce 2003 pak Středočeský kraj zafinancoval rekonstrukci celého paláce a v roce 2004 bylo slavnostně otevřeno Informační centrum.

Fascinující proměnu zámku si můžete prohlédnout v této galerii plné mrazivých fotografií!

 

Fotogalerie z akce Na Semenec za Kelty


Fotografie z akce v Přírodovědném muzeum Semenec v Týně nad Vltavou pořídila Jana Lohnická!

 

A nezapomeňte si přečíst také reportáž

v sekci Články a reportáže!

bottom of page