• Veronika Puhačová

Jmenuji se Sajetta: Poznejte další ženu z neolitu ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy


Jmenuje se Sajetta a je současnice naší komiksové neolitické Brentiny. Její životní příběh se však již uzavřel. Archeologové ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy nalezli její hrob a zjistili, že zemřela velmi mladá. Přesto nám toho dokáže o své době tolik povědět!

Výstava Jmenuji se Sajetta je upravenou verzí Neuvěřitelného světa prvních zemědělců, výstavy Dana a Dany Stolzových, která byla letos oceněna cenou Eduarda Štorcha. Z její první vernisáže v Muzeu T. G. M. v Rakovníce jste si mohli přečíst naši reportáž, ve které se dozvíte, jaké skvosty z dob kultury s lineární a vypíchanou keramikou z mladší doby kamenné ve výstavě uvidíte. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy výstavu doplnilo o příběh mladé ženy z hrobu, který našli v Hostivicích-Sadové. Zasadili ji do našeho komiksového světa Brentiny a její rodiny z Velimi a nechali ji provést vás celou výstavou. Její osud však zůstává archeologům skryt, a tak je na návštěvnících, aby se zamysleli a její příběh zkusili vymyslet. Ty nejlepší a dobově nejvěrnější muzeum odmění!

Výstava nadchne malé i velké návštěvníky, neboť není složena jen ze zasklených vitrín, ale je plná interaktivních rukodělných prvků. Navíc je umístěna na rozlehlé půdě muzea, což jí dodává doslova nový rozměr a také příjemnou vůni dřeva. Celý autorský tým i Sajetta vás tedy srdečně zvou do Světa prvních zemědělců. Přijďte zažít dobu kamennou!

Výstavu můžete navštívit od 20. 4. do 22. 10. 2017 ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

#Archeoakce #Příběhypředků #Dobakamenná

Nejnovější příspěvky
Archiv