top of page
  • Julie Tomsová

Vydejte se s námi na slavné keltské oppidum Stradonice


Přidejte se k nám na cestě za poznáním jednoho z nejslavnějších míst keltských Čech a nechte se unést géniem loci dávných dob. Srdečně vás zveme ve čtvrtek 18. dubna, při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, ke komentované vycházce za Kelty na oppidum Stradonice.

 

Keltské oppidum Stradonice leží na dohled od zámku Nižbor, kde Ústav archeologické památkové péče provozuje Informační centrum keltské kultury. Na návštěvu zámku, keltské expozice i krátkodobých tematických výstav, za vzdělávacími workshopy, keltskými slavnostmi Beltain a Samhain, nebo jen tak na výlet se za námi na Nižbor každoročně vydává spoustu návštěvníků. Často se nás ptáte, jaký byl v dávných dobách život na stradonickém oppidu, a protože nejlepší je vždycky přesvědčit se na vlastní oči, pořádáme pravidelně komentované vycházky na oppidum s odborníkem archeologem.

Naposledy jsme se vydali na Stradonice s prvorepublikovými archeology loni na podzim. Vycházka to byla vydařená. Ostatně přesvědčit se můžete sami. Zajímavá fakta nejen o životě místních Keltů, ale i o odkrývání a archeologickém výzkumu oppida najdete v naší fotoreportáži. Kdo žádnou z našich vycházet zatím nestihl, zbystřete!

Nyní máte možnost podívat se na Stradonice s námi zas! Již tento čtvrtek 18. dubna v 16 hodin se setkáme u hřbitovní kaple ve Stradonicích. Průvodkyněmi na cestě za poznáním minulosti nám budou Mgr. Irena Benková, ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech a znalkyně Berounska a jeho historie, a PhDr. Jarmila Valentová, odbornice na stradonické oppidum a dobu laténskou obecně. Zasvěcený, avšak barvitý popis časů dávných Keltů vám cestou oživí ilustrace z informačních tabulí, rozmístěných v různých částech celého oppida. Dozvíte se, na kterých místech zde probíhal archeologický výzkum, co všechno odhalil a jak mohl celý areál vypadat před více jak dvěma tisíci lety. Čeká nás příjemná procházka s úchvatnými výhledy nejen do minulosti.

 

Těšíme se na vás 18. dubna 2019 v 16 hodin ve Stradonicích.

Děti a psy vezměte s sebou! Vstupné symbolických 10 Kč.

Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page