top of page
  • Veronika Puhačová (Mikešová)

Archeonovinky a otazníky: Jaký bude nový rok na Cestách archeologie?


Cesty archeologie v příštím roce oslaví tři roky své existence. Za tu dobu se nám podařilo zveřejnit množství pozoruhodných nálezů z našich záchranných výzkumů, přilákat nové návštěvníky vzdělávacích archeoakcí a sdílet novinky kolegů od nás i ze světa. Škála popularizačních aktivit našeho Ústavu archeologické památkové péče středních Čech stále roste a v příštím roce tomu bude nejinak. Abychom vás předem trochu nalákali, některé z chystaných novinek vám představíme. Ale jak se známe, spousta dalších nás napadne až v průběhu roku. Proto se obracíme také na vás: co byste se rádi od archeologů dozvěděli? A jak? Pište nám to do facebookových komentářů nebo do mailu!

 
Momentka z neolitického dne pro školy v Bělé pod Bezdězem. Foto P. Horák

Na co se tedy můžete těšit?

1. Refresh expozice v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor

V současné době pracujeme na projektu zcela nové koncepce celého centra a také nové rozsáhlé expozice, která z nižborského zámku učiní archeologické centrum par excellence. Takový přerod však není možné stvořit lusknutím prstu, proto jsme se prozatím rozhodli alespoň přetvořit expozici stávající. Bude více obrazů, více fotografií, více předmětů k osahání, a hlavně, více originálních archeologických nálezů.

2. Akce ke stoletému výročí republiky

Rok 2018 se ponese ve slavnostním duchu a připomene nám události, osobnosti a hlavně hodnoty, na které můžeme být jako národ hrdí a o které bychom měli pečovat. I archeologové mají k tomuto výročí co říci, neboť to bylo právě období první republiky, které přineslo mnoho zásadních objevů. Těšte se na výpravy do dob elegantní archeologie v kloboucích a oblecích!

3. Beltainové oslavy jara

To už je naše klasika, kterou nemůžeme vynechat. Probouzející se síla přírody je přeci ten nejhezčí důvod ke slavnostem. A to nejen u nás na zámku Nižbor.

4. Interaktivní programy pro školy

V roce minulém jsme je rozšířili, v roce následujícím v nich budeme pokračovat. Programy Příběh pravěku aneb Co bylo, když nebyla škola a Příběh archeologie aneb Od střepů k lidem letos navštívilo přes 1000 nadšených žáků. A my se už těšíme na další.

5. Oživené pravěké dny pro školní výlety

Úplná novinka, na níž si už chystáme výbavičku. Den v neolitu? Mezi Kelty? A co takhle s divokými Germány? Na takové školní výlety děti jen tak nezapomenou.

6. Germáni na Pičhoře

Na tomto proslulém bohatém pohřebišti se sejdeme letos již popáté, abychom zde s místními obyvateli uctili památku jejich prapředků a zavzpomínali na dobu, kdy jejich krajině vládly meče a kopí.

7. Experimentální léto

Máme v hlavě opět další archeologické experimenty a také stálou chuť tuto vášeň předávat dál. Ve spolupráci s Pravěkou osadou Křivolík proto zase vymyslíme nějaké experimentální dobrodružství!

8. Komiksová doba železná

Ano, chystáme další komiksové příběhy, a to hned dva! Jeden se bude odehrávat ve starší době železné, druhý v mladší, přímo mezi Kelty. Víc ale zatím prozradit nemůžeme.

9. Archeologická audiovize - vize o minulosti

V současné době také pracujeme na tom, abychom některé z našich nálezů oživili, téměř doslova. Videolahůdky vás letos neminou.

10. Pátá Kupecká osada Krumbenowe

Sami jsme překvapení, jak to uteklo, ale letos budeme připravovat již páté Krumbenowe. Tato pravěko-středověká sešlost se nám v posledních letech řádně rozrostla, proto ten půlkulatý pátý ročník bude vskutku stát za to.

A nepochybně toho bude ještě mnohem více!

 

Toužíte po něčem, co jsme zatím nedělali? Máte nápad na další popularizační archeologické aktivity? Chcete se zapojit? Napište nám! Jsme tu pro všechny, kterým stejně jako nám nedá spát myšlenka, jaký asi byl svět v dobách, kdy si o něm lidé pouze povídali.

Bronzové šperky z ženských keltských hrobů z Pitkovice. Foto J. Lohnická

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page