top of page
  • Veronika Puhačová (Mikešová)

Oslavy Samhainu na zámku Nižbor připomenou duchovní svět Keltů


S přicházejícím podzimem se blíží i ta nejtajemnější noc celého roku. Všechny keltské vesnice v širém okolí se zahalí do záře planoucích ohňů, které budou strážit otevřivší se bránu do světa jindy zapovězeného. Příbuzní i známí se sejdou, aby společně uctili památku svých předků a zároveň hodováním a tancem oslavili přelomové období roku. Samhain už je opět na dosah…

 
Ohňová show na Samhainu 2016. Foto L. Velechovská

Stejně jako jarní svátek Beltain, i Samhain patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Tu každoročně ctíme i v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor, kde 28. 10. 2017 ve 12 hodin vypukne již čtrnáctý ročník oslav Samhainu. Při té příležitosti si připomeneme jak vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto informace zprostředkovává. Pro děti bude nachystaná archeologická dílna, zatímco dospělí se mohou těšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova kmene, divokými i uklidňujícími hudebními vystoupeními, tancem a samozřejmě i něčím dobrým na zub. O hudební show se postarají kapely Dick O´Brass, Rí Ra, Alison a Cocha Rollta. V závěru večera pak společně s Kelty prožijeme rituál, na který jen tak nezapomenete.

Akce je součástí oslav Dne Středočeského kraje.

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

K návštěvě se můžete nechat zlákat fotogalerií z jarních oslav keltského svátku Beltain. Budeme se na vás těšit 28. října ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

コメント


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page