top of page
  • Veronika Puhačová a Julie Tomsová

Oslavte podzim na Samhainu mezi Kelty


Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve do Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor, kde se 20. 10. 2018 od 12 hodin uskuteční oslavy keltského svátku Samhain. Období přelomu října a listopadu bylo pro Kelty počátkem nového roku, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Spolu s Kelty si ho na nižborském zámku již tradičně připomeneme hudbou, tancem a ukázkami keltských řemesel, to vše letos navíc v rámci oslav Mezinárodního dne archeologie.

 

Stejně jako jarní svátek Beltain, i Samhain patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již popatnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti stradonickému oppidu, které bývalo jedním ze slavných keltských sídel, započne v pravé poledne 20. 10. 2018 slavnost Samhain. Při této příležitosti si připomeneme jak vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti bude přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohou potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhne živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Kelteens a Coventina. V rámci oslav si návštěvníci mohou prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech a rovněž výstavu Prvorepubliková archeologie, která připomíná nejen letošní stoleté výročí republiky, ale také například i tehdejší výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice.

Akce je součástí Mezinárodního dne archeologie. Již popáté tak archeologové i veřejnost třetí říjnovou sobotu oslavují archeologii a nadšení z objevování. Cílem akce je formou zábavného ponaučení připomenout, že archeologie a historie je všude kolem nás. Více informací o akci naleznete na http://denarcheologie.cz.

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

 

Budeme se na vás těšit 20. října ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor! Další informace naleznete na www.zameknizbor.cz nebo na www.cestyarcheologie.cz.

Comentários


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page