top of page
  • Veronika Puhačová (Mikešová)

Nahlédněte archeologům pod ruce v rámci Mezinárodního dne archeologie


Rok se s rokem sešel snad rychleji, než jsme čekali, a už se opět chystáme na oslavy Mezinárodního dne archeologie. Česká republika se letos zapojuje už počtvrté a to na několika desítkách míst. Vzrušující program pro vás chystají muzea, výzkumné organizace i památkové ústavy. Jaké to vlastně je pracovat v nich jako archeolog? To se dozvíte už 21. října 2017.

 

Smyslem celého svátku je ukázat světu, že archeologie je věda, která stojí za pozornost. Kouzlo pravěku, starověku i středověku můžete objevovat na mnoha místech naší republiky prostřednictvím speciálně připravených aktivit, workshopů, přednášek, komentovaných prohlídek či vycházek na naleziště. K návštěvě vás možná navnadí přečtení naší reportáže z loňského ročníku, ve které najdete také mnoho dalších mediálních výstupů.

Při výběru míst, která budete chtít v rámci archeologického dne navštívit, to však nebudete mít vůbec jednoduché. Archeologové vám chystají zábavu i poučení ve většině velkých měst a také v mnoha menších obcích. Například v Praze a okolním Středočeském kraji si můžete vybrat ze 14 různých archeologických událostí. Přesvědčte se o tom sami na webu denarcheologie.cz, kde naleznete kompletní program rozdělený podle krajů. Ne nadarmo dni dali naši anglicky mluvící kolegové hashtag #archaeomadness. Zajímá vás také dění ve světě? Pak prozkoumejte web Amerického archeologického institutu, kde v jedné mapě naleznete přehled všech akcí po celém světě. Vidíte, jak je Česká republika hustě poseta archeologickými vlaječkami? Naši evropští sousedé mají co dohánět!

Mapa dění v rámci Mezinárodního dne archeologie v Evropě. Zdroj https://www.archaeological.org

I my z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech se samozřejmě zapojujeme do programu, a to hned na dvou místech. Prvním z nich je již tradičně areál Filozofické fakulty UK v pražské Celetné ulici, kde vás seznámíme s výpovědí několika našich velmi zajímavých hrobových nálezů. Mimo to si také ukážeme, jak pestré bylo odívání v pravěku, módu Keltů si s námi dokonce vyzkoušíte na vlastní kůži! V Dolních Břežanech v Regionálním informačním centru keltského oppida Závist s naším kolegou Josefem Dufkem podíváte na nejnovější výzkumy v této historií prodchnutou obcí. V kolik a kde naleznete přímo na webu centra.

 

Pomozte Mezinárodnímu archeologickému dni rozletět se dále! Sdílejte tento článek, web denarcheologie.cz nebo banner a dopřejte i svým přátelům okouzlení archeologií.

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page