top of page
  • Veronika Puhačová

Vydejte se s prvorepublikovými archeology na keltské oppidum Stradonice


Srdečně vás zveme na slavnostní komentovanou vycházku na keltské oppidum Stradonice, která se uskuteční v sobotu 6. října 2018 od 14 hodin v rámci oslav stoletého výročí republiky. Zahájena bude prohlídkou výstavy Prvorepubliková archeologie, která se mimo jiné věnuje tématu velkého archeologického výzkumu Stradonic z roku 1929 a představuje dosud nevystavené exponáty, z výzkumu pocházející.

 
Letecký snímek stradonického oppida. Foto archiv ÚAPPSČ

Oppidum Stradonice patří k nejvýznamnějším památkám keltské Evropy a historie jeho výzkumu je dlouhá, stejně tak ale bohužel neradostná. Vrch tyčící se nad řekou Berounkou v okouzlující krajině Českého krasu, který před dvěma tisíci lety skýtal hradbami obehnaný domov keltské smetánce a jejím poddaným, totiž od objevu jeho někdejší slávy provází smůla. Již na konci 19. století, kdy zde byl objeven proslulý poklad zlatých mincí, se Stradonice staly terčem rabování a lovců pokladů, a tato situace trvá dodnes. Světlými body ve zkoumání oppida je několik velkých výzkumů, které v průběhu posledních 120 let proběhly a které přinesly zásadní poznatky o tom, jak toto keltské „město“ kdysi fungovalo a jak žili jeho obyvatelé. Jedním z nejambicióznějších výzkumů byl právě ten prvorepublikový z roku 1929. Vedl ho archeolog Albín Stocký a financován byl z Masarykova fondu. Nálezy, které z tohoto výzkumu pocházejí a jsou součástí sbírek Národního muzea, však dosud nebyly veřejně vystaveny. Výstava Prvorepubliková archeologie, která je na zámku Nižbor k vidění do konce října, je tak první a jedinečnou možností se s těmito nálezy i celým výzkumem blíže seznámit.

Po komentované prohlídce výstavy, kterou povede archeoložka Mgr. Johana Tlustá, bude následovat dobově laděná vycházka přímo na samotné oppidum, které se ujme archeolog Mgr. Pavel Kacl. Návštěvníky provede celou lokalitou a ukáže relikty někdejšího života Keltů přímo v terénu.

Upozorňujeme, že vycházka vede kopcovitým terénem a její délka bude cca 2 hodiny, doporučujeme tedy vhodnou obuv i oděv.

Budeme se na vás těšit 6. října 2018 ve 14 hodin v Informačním centru keltské kultury na nádvoří zámku Nižbor!

Kapacita vycházky je omezená, doporučujeme tedy rezervovat si místo předem na mailu veronika.puhacova@uappsc.cz. Na celou akci je vstupné zdarma.

Comentarios


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page