top of page
  • Julie Tomsová

FOTOREPORT: Samhainové ozvěny z keltských časů a konec sezóny na Nižboru


Již popatnácté jsme na zámku Nižbor, ležícím naproti slavnému stradonickému oppidu, oslavili Samhain a přenesli se tak do slavných časů dávných Keltů. Každoročně touto slavností nejen zakončujeme návštěvnickou sezónu v Informačním centru keltské kultury, ale především si připomínáme a oživujeme významný keltský svátek, který své stopy zanechal i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a zapalování rituálních očistných ohňů. Byla to však také společenská událost!

 

Proto i my, stejně jako dávní Keltové, jsme v sobotu 20. října na Nižboru slavili hudbou, tancem i připomínkou keltských řemesel a způsobu života. V pravé a slunné poledne vypuklo na zámeckém nádvoří nejen hodování, ale i bohatý doprovodný program připomínající jak slavnou keltskou minulost, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Kelteens a Coventina. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech a rovněž tematickou expozici o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice.

Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, v rámci něhož si česká veřejnost i archeologové již popáté připomínají, jak bohatou minulostí oplývá naše země a jaké nadšení nám její objevování přináší.

Oslavou Samhainu jsme také již tradičně zakončili nejen návštěvnickou, ale i edukačně nabitou sezónu. Letos jsme v rámci našich vzdělávacích programů nejen na Nižboru přivítali 1 158 žáků především základních, ale i mateřských a středních škol. Velká obliba našich edukačních programů pro děti nás motivuje k ještě většímu úsilí a proto nezahálíme a již se pilně připravujeme novou sezónu 2019 v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor!

 

Pro ty z vás, kterým to letos nevyšlo i pro ty, kteří si nádherné okamžiky na Nižboru chcete připomenout, jsme připravili výběr těch nejzajímavějších a nejradostnějších momentů z uplynulé slavnosti. Snad vás touto ochutnávkou nalákáme, abyste se k nám příště přidali a hned zjara s námi načerpali energii dávných Keltů při oslavách dalšího významného keltského svátku Beltain!

Autory fotografií jsou Lucie Velechovská a Petr Perry Novotný.

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page