top of page
  • Veronika Puhačová

Poznejte kouzlo prvomájových nocí spolu s Kelty na Beltainu


Když Talmun dokončoval soustružení nožek nového stolu do jednoho z panských domů na oppidu, uvědomil si, že už za pár dní vypuknou oslavy Beltainu. “Tma, ohně, hlasitá hudba, všude budou houfy lidí omámených medovinou a pivem…”, přemítal si nahlas v rytmu šlapání do soustruhu. “To by se dalo využít, otec Gwinver bude zaneprázdněn povinnými ceremoniemi s hosty z oppid nad Wilthahwou a ani si nevšimne, že je Gwinver pryč. A my spolu konečně budeme moc mluvit o samotě a v klidu, pěkně pod širým nebem za branami.” Talmun se zapýřil nad svým důmyslným nápadem a už už se viděl se soudkem medoviny a Gwinver po boku v záři měsíčního světla na rozkvetlých svazích oppida. “Kouzelné noci beltainové, dobrý čas k hledání lásky nové”, prozpěvoval si rozjařeně na cestě z dílny.

 

Kouzlo prvomájových nocí nás ale stále nepřestává fascinovat. Už po tisíce let v tento čas cítíme energii, kterou příroda na začátku jara přetéká, a máme potřebu ji oslavovat. A stejně tak to cítili i naši dávní předchůdci, Keltové.

Předpokládá se, že Keltové (a patrně i kultury dávno před nimi) v období na přelomu dubna a května slavili jeden ze svých hlavních svátků, který dnes známe jako Beltain. Ten byl spjat právě s příchodem jara a oslavoval očistu po zimě a počátek bezpečného a plodného období. Podle irské mytologie, kde se nám zmínky o Beltainu dochovaly, býval slaven v noci na přelomu dubna a května velkými ohni, hodováním, tancem a magickými rituály. Ač se původně jednalo o prastarou tradici, i v naší společnosti bychom nalezli její otisk. Naše známé Pálení čarodějnic a následný první máj s polibky pod rozkvetlými stromy se totiž svým průběhem nápadně podobají beltainovým zvykům.

Na zámku Nižbor, ležícím naproti stradonickému oppidu, které bývalo jedním ze slavných keltských center a podobné příběhy jako ten Talmunův určitě zažívalo, započne beltainová slavnost v pravé poledne 28. 4. 2018. Všeobecné radovánky proložíme hudebními vystoupeními kapel Dick O´Brass, Isara, Bohemian Pipe Band, Ječmen a Městská, tanečními vystoupeními skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňovou show. Samozřejmě nebudou chybět ani udatní Keltové Vousova kmene, kteří předvedou své bojové umění, a jejich krásné ženy, které vás okouzlí svou řemeslnou zručností. A pozor, letos pro vás budeme mít velkou novinku - zrenovovanou expozici o životě v mladší době železné, plnou nálezů, obrazů a hravých prvků. Přijďte načerpat jarní energii mezi Kelty!

Budeme se na vás těšit 28. dubna 2018 ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

Momentky z loňského ročníku si můžete prohlédnout na našem facebooku zde.

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page