top of page
  • Vojtěch Volf, Milan Kukla

Zaostřeno na nálezy IV

Archeologie je plná překvapení, o tom vás přesvědčí i nový díl seriálu, o archeologických nálezech. Dnes jsme poprosili dva kolegy, aby vám představili jejich nejoblíbenější nález z těch, které učinili během jejich kariéry na UAPPSČ.

 

Vojtěch Volf: křtitelnice zřejmě původně právě z kostela Sv. Jana Křtitele v Děkově, objevena v létě roku 2017


Výzkum u původně středověkého vesnického kostela vyvolala vůle místních znovu postavit vnější schodiště zřícené v miléniu vinou zanedbání základních oprav. Při přípravě stavby bylo navrženo zřídit nový základ, při jehož hloubení překážel velmi rozměrný pískovcový balvan. Kámen jsme s kolegou Kuklou očistili a rozpoznali v něm zřejmě raně novověkou kamennou křtitelnici. Nález vyzdvihuji nad (nečetné) jiné, neboť jsem jej učinil se štěstím začátečníka v profesionální archeologii.křtitelnice zřejmě původně právě z kostela Sv. Jana Křtitele v Děkově


Milan Kukla: reliéfně zdobený kachel


Za mou krátkou kariéru na UAPPSČ tolik zajímavostí nemám, ale zmínil bych tento zdobený kachel. Při stavbě atelieru v Berouně, v Zámečnické ulici, byl mezi ostatními nálezy objeven zlomek reliéfního kachle s motivem Panny Marie adorované anděly, s analogiemi na Týřově, Karlštejně, Křivoklátě a Novém Strašecí. Tento kachel pochází z 15. století. Jedinečný je v tom, že je známo pouze 12 kusů těchto zlomků.


K archeologii mne asi přivedl Eduard Štorch se svou knihou Lovci mamutů a filmy československé televize Osada havranů a Na veliké řece z roku 1977. Archeologickým nálezem, který mne přitahoval již od dětství je nejspíš Věstonická Venuše. Tato soška vyrobená v paleolitu, na které se zachoval otisk dětského prstu, byla zřejmě spojená s kultem plodnosti, nebo šamanismem, ale její skutečný význam si můžeme pouze domýšlet. Na můj první výzkum mne však nepřitáhla Venuše, nýbrž její o zhruba 27 000 let mladší následovnice :-)

Věstonická Venuše

 

Fotografie pocházejí z osobních archivů autorů příspěvků, nebo z veřejně přístupných zdrojů.

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page