top of page
  • Julie Tomsová

Kam nás letos zavedou Cesty archeologie


Již čtvrtým rokem Cesty archeologie otevírají bránu času a dovolují nám společně nahlédnout hluboko do minulosti a v kulisách dávné krajiny oživit příběhy našich předků. Pravidelně s vámi sdílíme pozoruhodné nálezy z našich záchranných výzkumů, ale i nejzásadnější objevy našich kolegů z domova i zahraničí. Do minulosti nás cesty vedou i během rozmanitých archeoakcí, na nichž se s vámi společně vracíme do dob našich předků. Popularizační a vzdělávací aktivity našeho Ústavu archeologické památkové péče středních Čech se každým rokem rozšiřují a nejinak tomu bude i v roce 2019. Připravili jsme pro vás vedle oblíbených stálic i několik zajímavých archeonovinek.

Kam nás zavedou Cesty archeologie v roce 2019?

1. Keltský telegraf aneb vítání jara na Stradonicích

První jarní sobotu, 23. března, se setkáme na vrcholku u někdejšího keltského oppida Stradonice, kde akcí Keltský telegraf navážeme na prastaré zvyklosti. Smyslem dávné keltské tradice bylo propojení míst v krajině a především účastníků samotného telegrafování, strážců signálních míst a posvátného ohně, dnes zvaných čerti. Naši předci při oslavách nejen vítali přicházející jaro, ale též docházelo k mystickému propojení všech přítomných.

2. Komentované vycházky pravěkou krajinou

Na komentovanou vycházku na keltské oppidum Stradonice společně vyrazíme ve čtvrtek 18. dubna při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Pravěkou krajinou se pak projdeme a porozjímáme s odborníkem v neděli 21. dubna v rámci Dne země.

3. Beltainové oslavy jara

Okuste kouzlo prvomájových nocí mezi Kelty a přivítejte s námi v sobotu 27. dubna příchod jara na zámku Nižbor. Již tradičně zde oslavou keltského svátku Beltain zahájíme v Informačním centru keltské kultury novou sezónu. Nebude chybět hodování, tance, velké ohně a magické rituály.

4. Nové expozice Keltové v srdci Čech… a co bylo před nimi a Prvorepubliková archeologie v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor

Nestihli jste ještě navštívit naši modernizovanou stálou expozici Keltové v srdci Čech… a co bylo před nimi? Od 27. dubna do 19. října ji můžete opět zhlédnout v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor. Prohlídku si můžete zpestřit vycházkou po naučné stezce vedoucí ke keltskému oppidu Stradonice, rozkládajícímu se na protilehlém svahu. Doporučujeme navštívit také prodlouženou výstavu Prvorepubliková archeologie, která vás vtáhne do slavné éry české archeologie a přiblíží prvorepublikové okouzlení touto nově se rodící vědou. Těšit se můžete i na řadu dalších novinek jako jsou doprovodné programy pro rodiny s dětmi a pro seniory nebo zbrusu novou haptickou stezku.

5. Pravěké poklady ze středu Čech

Letos vám představíme jednu obzvláště lahodnou novinku, a to sice atraktivní publikaci populárně-naučných esejí Pravěké poklady ze středu Čech. 13 kapitol, 13 lokalit, 13 výzkumných témat k zamyšlení. A k tomu množství půvabných fotografií a ilustrací.

6. Interaktivní vzdělávací programy pro školy

Na jaře a na podzim se budeme v rámci našich vzdělávacích programů setkávat s těmi nejmladšími zájemci o archeologii a učit se vzájemně klást otázky o naší společné minulosti. Kromě oblíbených edukačních programů Příběh pravěku aneb co bylo, když nebyla škola a Příběh archeologie aneb od střepů k lidem jsme pro vás připravili novinku Novináři na stopě prvorepublikové archeologie.

7. Den dětí v pravěku

Zábavně vzdělávacím dopolednem plným her a soutěží oslavíme v pátek 31. května v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor Den dětí.

8. Germánský den na Pičhoře

Již tradičně se na začátku června setkáváme na Pičhoře, jednom z nejznámějších středoevropských germánských pohřebišť, abychom zde s místními i vzdálenými obyvateli uctili památku jejich předků a poodhrnuli závoj času.

9. Oživené pravěké dny pro školní výlety

Hravou formou přibližujeme život a dovednosti našich prapředků. Chcete strávit den jako pravěký zemědělec? Jako dávný Kelt? Nebo Germán? Na takový školní výlet děti jen tak nezapomenou. Objednat se k nám na zámek Nižbor můžete v termínu od 17. do 26. června. Vydejme se společně na cestu do minulosti!

10. Sezóna vrcholí setkáním v Kupecké osadě Krumbenowe

Snad nejnabitější akcí sezóny s neuvěřitelnou atmosférou je tradiční setkání všech milovníků archeologie a historie s vášní pro experimentování. Již pošesté se druhý víkend v září otevřou brány Kupecké osady Krumbenowe v Českém Krumlově. Akce probíhá ve spolupráci s Regionálním muzeem Český Krumlov a řadou dalších partnerských institucí.

11. Samhainové oslavy a konec návštěvnické sezóny v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor

Návštěvnickou sezónu zakončíme v sobotu 19. října na zámku Nižbor oslavou keltského svátku Samhain. Tajemnou noc, kdy se dle keltské tradice přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých, oslavíme hudbou, tancem i připomínkou keltských řemesel a způsobu života. Akce je součástí Mezinárodního dne archeologie.

Těšit se můžete ještě na mnoho dalšího! V zimním období totiž neleníme za kamny, ale vymýšlíme a plánujeme pro vás řadu novinek. Připravujeme nové interaktivní edukační i propagační materiály. Vymýšlíme neúnavně inovace a doprovodné programy pro naši expozici. Chystáme pro vás nové soutěže, články, reportáže a rozhovory. Sledujte Cesty archeologie také na Facebooku a Instagramu a objevujte s námi pozoruhodný svět našich dávných předků.

 

Máte zajímavý nápad, inspiraci nebo přání? Chcete se zapojit? Nevybrali jste si z naší nabídky popularizačních a edukačních aktivit? Dejte nám vědět, co byste se rádi od archeologů dozvěděli, koho byste chtěli, abychom za vás vyzpovídali, kam byste se s námi rádi podívali nebo co byste si rádi vyzkoušeli. Pište nám do facebookových komentářů nebo do mailu!

Fotografie z archivu ÚAPPSČ (autoři Jana Lohnická a Petr Perry Novotný).

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page