Hry v průběhu věků (3) Královská hra z Uru
Prázdniny se pomalu blíží ke konci a vy už jste se určitě stihli podívat na spoustu hezkých míst spojených s archeologií, nejen u nás. Proto pro změnu můžeme doporučit pro jednou zůstat doma a zahrát si hru, třeba deskovou a rovnou nějakou velmi starou. Tak tedy vám v rámci seriálu o hrách z průběhu věků přinášíme další archeologicky doloženou hru.
Jedna z nejstarších deskových her byla nalezena v první čtvrtině minulého století během vykopávek ve starověkém sumerském městě Ur v Mezopotámii, na území dnešního Iráku. Jedná se o v té době velmi oblíbenou hru a existovaly její mnohé regionální variace ve Středomoří a jinde. Datace této hry spadá do poloviny 3. tisíciletí př. Kr. (kolem roku 2500 př. Kr.). Původní název neznáme, dnes se označuje jménem Královská hra z Uru, popřípadě obecně také Hra o dvaceti čtvercích.
Jedná se nejspíše o závodivou deskovou hru pro dva hráče, kde oba hráči házejí kostkami a posouvají po ploše hrací kameny. Cílem je dostat házením kostek všechny hrací kameny pryč z herní plochy. Každý hráč hraje se sedmi kameny, na desce jsou tři řady, z nichž jen ta prostřední probíhá celou hrací deskou. Co se týče pravidel, ta původní se přirozeně nedochovala. Nicméně z 2. století př. Kr. pochází hliněná klínopisná tabulka, kterou naspal babylonský astronom svému dobrému řeckému příteli, který byl rovněž astronomem. Na tabulce zapsal pravidla hry v době, kdy ji hrál on. V té tabulce je zapsána komplikovanější verze hry, kterou všichni už dlouho znají, proto tam nejsou zapsána všeobecná pravidla. Na základě toho existují dnešní rekonstrukce pravidel (například podle Irvinga Finkela - podívejte se na video). A vy si můžete tuto hru zkusit zahrát také. O tehdejší oblíbenosti hry svědčí, že například některé nalezené desky pro egyptskou hru Senet měly na druhé straně vyryté pole pro "Ur". O Senetu si tu můžeme něco povědět i v budoucnosti.
Deskové hry jako takové jsou zajímavým prvkem zábavy v naší civilizaci. Někteří badatelé si všimli souvislosti mezi vzestupem prvních států a zrozením deskových her. Například Thierry Depaulis ve článku Board games before Ur? (z Board games studies journal 14 z roku 2020) poukazuje na fakt, že egyptské deskové hry jako Senet a Mehen se objevují ve stejné době jako první vládnoucí dynastie a zdá se, že jdou ruku v ruce se vzestupem egyptské civilizace. První Senet se datuje v období přibližně 3100 až 2900 př. Kr. Doklady Mehenu, další deskové hry, jsou v nejstarších příkladech datovány do konce 4. tisíciletí př. Kr. (tedy kolem roku 3000 př. Kr.). Podobně, varianty něčeho na způsob Hry o dvaceti čtvercích se objevily ve 3. tisíciletí př. Kr. v povodí řeky Indu. Ovšem to nevylučuje domněnku, že deskové hry jsou ještě mnohem starší.
V každém případě je příjemné zjištění, že naši předci a lidé obecně v hluboké minulosti se od nás příliš nelišili tím, že se rádi bavili a krátili si dlouhou chvíli hraním deskových her, stejně jako my dnes.
Proto neváhejte a zkuste si Královskou hru z Uru sami zahrát.
V minulém roce například vyšla hra ve formě vystřihovánky v časopise ABC. Popřípadě, aby jste si hru nemuseli fyzicky shánět, na Slovenku vznikla digitálně a můžete si jí zakoupit a zahrát na počítači.
Další užitečné odkazy:
Irving Finkel představuje a hraje hru
Pravidla v angličtině
Přejeme hodně štěstí při hře.
Comments