- Zdeněk Beneš
Ženy a dívky starověkých Germánů na Stezce Markomanů
Dobřichov, návrší Pičhora na Stezce Markomanů 18. 5. 2024, od 10:00 hod.
Sobota 18.5.2024 bude svědkem 3. ročníku festivalu Markomania, jenž si dává za úkol seznamovat veřejnost se světem a kulturou starověkých Germánů, současníků Římanů, kteří žili na našem území v prvních staletích našeho letopočtu. Každý rok mění organizátoři hlavní téma festivalu a letos se zaměří na nebojácné ženy germánských válečníků.
Návštěvníci mohou návštěvu zahájit na dobřichovské Horní návsi prohlídkou Stezky Markomanů, komentovanou archeologem. Společně pak dojdou na návrší Pičhora, kde bylo na sklonku 19. století prozkoumáno významné pohřebiště germánských barbarů, jedno z vůbec nejvýznamnějších v Evropě. Zde bude program pokračovat přednáškami a ukázkami ze života tehdejších žen, řemesel a činností, které jsou obvykle považovány za ženám blízké. Ani příznivci po zuby ozbrojených bojovníků však nepřijdou zkrátka. Po přednášce archeologa Zdeňka Beneše bude následovat divadelní scénka zakončená ozbrojeným střetnutím. Na místě bude zajištěno občerstvení a dostatek času prohlédnout si ležení našich barbarů, jejich oděvy, zbraně a vybavení.
Festival Markomania podrobněji přiblížil archeolog ÚAPPSČ Zdeněk Beneš, jeden z jeho organizátorů: „Veřejnosti jsou dobře známé historické festivaly se středověkými šermíři, mušketýry z Třicetileté války, nebo vojáky z dalších novověkých a moderních střetů. V posledních letech si oblíbili různé festivaly keltské kultury. Málo se však ví o nástupcích Keltů, germánských kmenech Markomanů, Kvádů a mnoha dalších, kteří byli souputníky a protivníky Římanů. Zde v Dobřichově se nachází jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit z tohoto období široko daleko. Za podpory obce Dobřichov jsme nejprve dali vzniknout naučné Stezce Markomanů a posléze společně s přáteli také této akci pro veřejnost, kde si mohou návštěvníci v příjemném prostředí poslechnout, prohlédnout a třeba i zkusit všechno, co si s tímto významný obdobím naší země spojujeme.“
Nikola Ženatá, členka sdružení Projekt Marobudum, zájemce o návštěvu vyzývá: „Jeď na Pičhoru, prohlídni si žárový pohřebiště, ať víš, do čeho jdeš.“
Hlavními organizátory jsou Ústav archeologické památkové péče středních Čech a obec Dobřichov. Účastní se jej skupiny Projekt Marobudum, Wulfaswaiut, Kmen Hardrubů a Kmen Marsingů, které spojuje zájem o historii a kulturu světa starověkých germánských kmenů.
Pro více informací kontaktujte:
Irena Benková, ředitelka ÚAPPSČ +420 606 930 657 Irena.benkova@uappsc.cz
Zdeněk Beneš, archeolog +420 725 895 038 zdenek.benes@uappsc.cz
댓글