top of page
  • Veronika Puhačová

Když si mrtví žádají výzkum


Výzkum, o kterém si dnes povíme, není ani tolik neobvyklý svým obsahem, jako okolnostmi provedení. Vše začalo úplně nenápadně a klasicky, v Hlásné Třebani byla letos v červnu budována přípojka ke kanalizaci. Zcela běžný stavební postup však zdramatizoval nečekaný nález, a to když pod lžící bagru vykoukly lidské zuby a úlomky kostí. Nechtěně rozbagrovaná lidská lebka tak značila, že někde okolo jistě bude zbytek těla, a tak byli přivoláni archeologové ÚAPPSČ, manželé Stolzovi. Podařilo se jim ještě zachránit část krční páteře a část pažní kosti, jedné z dlouhých kostí, podle kterých je možno určit výšku postavy. To bylo ovšem vše, neboť ostatní části zůstaly pohřbeny mimo výkop.

Archeoložka Dana Stolzová při výzkumu v Hlásné Třebani. Foto archiv ÚAPPSČ

Chudák mrtvý, řekli bychom si, takhle nepietně roztržen. Ovšem archeologové bohužel nemohli udělat více, záchranný výzkum se vztahuje pouze na přímo ohrožené plochy a tělo leželo bezpečně mimo výkopy. Situaci nakonec rozťal až pan starosta, který další výzkum zpočátku odmítal. Pak ale uběhly dva týdny, starosta měl často cestu okolo místa nálezu a nemohl při tom na porušený hrob nemyslet. Na to, jak tam leží tělo bez hlavy, opuštěno, zapomenuto, tak nepěkně vyrušeno z věčného odpočinku. A nedalo to panu starostovi a zavolal archeologům, ať tělo přijedou vyzvednout celé!

Zbytek těla muže při vyzvedávání. Foto archiv ÚAPPSČ

Během rychlého jednodenního výzkumu za účasti obou archeologů Stolzových a antropoložky Petry Beran-Cimbůrkové bylo po všem a tělo nebohého jedince bylo převezeno ke své hlavě na zkoumání. Fyzické rysy pánve a lebky prozradily, že se jedná o muže, podle obrusu zubů a dalších drobných ukazatelů stáří asi 25-30 let. Jak už bylo uvedeno, z dlouhých kostí se dá vyčíst výška. A tento muž rozhodně nebyl nedorostlý, jeho výška 180 cm je pro náš pravěk a raný středověk poměrně úctyhodná. A právě do raného středověku ho archeologové datují. Podle několika málo fragmentů keramiky, které se u těla nalezly, to vypadá, že muž zde byl uložen v 9. - 10. století n. l. Zajímá vás proč? A z jakého důvodu u sebe neměl žádnou výbavu? To nás také! Bohužel však více informací se zatím z nálezu dostat nepodařilo, a tak nás může těšit alespoň to, že díky rychlému zásahu archeologů a uvážlivému panu starostovi může mrtvý zase celistvě odpočívat v pokoji.

Antropoložka Petra Beran-Cimbůrková při měření stehenní kosti. Foto archiv ÚAPPSČ

#TonejlepšízvýzkumůÚAPPSČ

Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page